     IJK Information
   Specials  More...
 E100 1TB Gen4 NVMe SSD 5000/4500 MB/s R/W 80TBW 350K/460K IOPS 1M hrs MTTF M.2 PCIe4 3yrs
Crucial CT1000E100SSD8
 High stock level
 Google Guide
AOC 27G11ZE2
27" IPS FHD, 240Hz, HDR10, 1H1DP, Adaptive Sync,Low input lag,Gaming mode,Dial Point,Shadow Control,Low blue mode, Gaming Monitor
Part#:#
DESCRIPTION
AOC 27¡±QHD,IPS,180Hz,1ms GtG/0.5msMPRT,HDR10,1H1DP, normal stand
Experience elite-level performance with the 27G11ZE2, a 27 inch gaming monitor designed for serious gamers. Featuring a Fast IPS panel, Adaptive Sync, and an ultra-high 240Hz refresh rate with an incredible 0.3ms response time, this monitor delivers ultra-smooth visuals with virtually no motion blur¡ªperfect for fast-paced, competitive play. Enjoy crisp Full HD resolution (1920 x 1080) and immersive visuals with HDR10 support, all wrapped in a sleek 3-sided frameless design. Low input lag ensures your actions register instantly, while Flicker-Free technology and Low Blue Light mode help reduce eye strain during extended gaming sessions. Engineered to meet the demands of e-sports professionals, the 27G11ZE2 gives you the edge to compete and win.
Specifications
Model name 27G11ZE2
EAN 697 398523 302 9
Panel 27" (Fast IPS)
Pixel Pitch (mm) 0.31125 (H) ¡Á 0.31125 (V)
Effective Viewing Area (mm) 597.6 (H) ¡Á 336.15 (V)
Brightness (typical) 300 cd/m²
Contrast Ratio 1000 : 1 (Typical) 80 Million : 1 (DCR)
Response Time 0.3ms (MPRT) / 1ms (GtG)
Viewing Angle 178¡ã (H) / 178¡ã (V) (CR > 10)
Color Accuracy Delta E < 2
Optimum Resolution 1920 ¡Á 1080 @ 200Hz ¨C DisplayPort, HDMI; 1920 ¡Á 1080 @ 240Hz (OC) ¨C DisplayPort, HDMI
Display Colors 16.7 Million
Signal Input HDMI 2.0 ¡Á 1, DisplayPort 1.4 ¡Á 1
HDCP Version HDMI: 2.2, DisplayPort: 2.2
USB Hub no
Power Supply External 12VDC, 3.0A
Power Consumption (typical) 34W
Speakers no
Line in & Earphone Earphone
Wall-Mount 100mm ¡Á 100mm