     IJK Information
   Specials  More...
!!!NOTICE!!! Office/Gaming Chair Delivery
Due to oversize, Office /gaming Chairs can only be delivered. In-Store Pickup Not Available.
 High stock level
 Google Guide
Gigabyte GP-P650SS
ATX PSU 650W 80PLUS Silver, 2x 4+4 Pin CPU, 2x 6+2 Pin PCI-e, 5x SATA, 3x Molex
  • Model
    GP-P650SS
  • Type
    Intel Form Factor ATX 12V v3.0 (compatible with ATX 3.1)
  • PFC
    Active PFC (>0.9 typical)
  • Input Voltage
    155-240 Vac
  • Input Current
    6.3A
  • Input Frequency
    50-60 Hz
  • Output Capacity
    650W
  • Dimension
    150 x 140 x 86 mm
  • Fan Type
    120mm Fluid Dynamic Bearing (FDB) fan
  • 80 PLUS
    Silver
  • Efficiency
    90% at typical load (230V EU)
  • MTBF
    >100,000 hours
  • Protection
    OVP/OPP/SCP/UVP/OCP/OTP
  • Power Good Signal
    100-150ms
  • Hold Up Time
    >16ms
  • Cable Type
    Flat, All black
  • Connectors
    ATX/MB 20+4 Pin x 1 : 600mm*1
    CPU/EPS 4+4 Pin x 2 : 650mm+120mm*1
    PCI-e 6+2 Pin x 2 : 600mm*2
    SATA x 3 + 4 Pin Peripheral x 1 : 500mm+120mm+120mm+120mm*1
    SATA x 2 + 4 Pin Peripheral x 2 : 500mm+120mm+120mm+120mm*1