     IJK Information
     New Products  More...
HP C3FP4PT
 10% deposit needed to order
Deposit to Order in*
 Google Guide
IN WIN IW-PS-PII1300W
1300W 80 PLUS Platinum Fully Modular Power Supply - 10 Year Warranty - Internal - 12 V DC, 5 V DC, 3.3 V DC Output - 1 +12V Rails - 1 Fan(s) - 92% Efficiency
Specifications
Model P105II P130II
Part Number IW-PS-PII1050W IW-PS-PII1300W
Total Power 1050W 1300W
Material SECC
Type ATX12V V3.1
Cable Management Fully Modular
PFC Active PFC (> 0.95)
Efficiency 80 PLUS Platinum(Up to 92%)
MTBF (Hours) > 100,000 hrs.
AC Input 100-240Vac, 15-8A, 50-60Hz
Fan 135 mm FDB Fan
Typical Load Fan Noise (dBA)
(50% Loading)
< 25 dB(A)
Operating Temperature Range (<C) 0 - 50 <C
Full Protection OCP / OVP / UVP / SCP / OTP / OPP
Safety Certifications cTUVus、TUV、BSMI、RCM、CE、FCC、UKCA、CB
Dimensions (L x W x H) 150 x 150 x 86 mm
Package Dimensions
(L x W x H)
355 x 210 x 105 mm
Net Weight 2.6 kg 2.8 kg
Gross Weight 3.2 kg 3.4 kg
Warranty 10 Years
Connectors 24 Pin Motherboard 1
8 (4+4) Pin CPU 2
8 (6+2) Pin PCI-E 6
PCI-E 12V-2x6 1(600W) 2(600W)
4 Pin Peripheral 3