     IJK Information
   Specials  More...
 UniFi 24 port Managed Gigabit Switch - 16x PoE+ Ports, 8x Gigabit Ethernet Ports, with 2xSFP - 95W - Touch Display - Fanless - GEN2
Ubiquiti USW-24-POE
 Low stock level
 Google Guide
Intel BX8071512700KF
Intel 12th Gen. LGA1700 CPU: Alder Lake i7-12700KF
12-Cores (8P-Cores/4E-Cores) 20-Threads, 5.0GHz (Turbo) 25MB Cache, 190W
No Intergrated Graphics, No CPU Cooler Included
Intel Gamer Days Promo:
Limited Stock, while stocks last.
Visit for Terms & Conditions: http://softwareoffer.intel.com/offer/22Q3-29/terms/gamingaccess
12th Gen Intel® Core™ i7 unlocked desktop processor
Built for the next generation of gaming.
Take on more, with more performance.
Up to 5.0 GHz Max Clock Speed1
12 Cores
8 Performance-cores
4 Efficient-cores
20 Threads
16 on Performance-cores
4 on Efficient-cores
Unlocked & Overclockable2
* Discrete Graphics Card Required
Divide and conquer.
Intel® Thread Director
Prioritises and manages workloads, sending tasks to the best core for the job.3
8 Performance-cores
4 Efficient-cores
E-cores are optimised for multi-threaded performance, minimising interruptions from secondary tasks.
Performance beyond the cores.
Ready for what¡¯s next
Support for PCIe Gen 5 and DDR5 for high-performance components like memory and graphics.
Best-in-class connectivity
Push past the limit with overclocking.
Do you work with video?
Find out why you may need an iGPU with your graphics card.
4. Visit intel.com/performanceindex (connectivity) for more details.
No product or component can be absolutely secure. Your costs and results may vary.
Specifications
Essentials
Product Collection
12th Generation Intel® Core™ i7 Processors
Code Name
Products formerly Alder Lake
Vertical Segment
Desktop
Processor Number
i7-12700KF
Status
Launched
Launch Date
Q4'21
Lithography
Intel 7
CPU Specifications
Total Cores
12
# of Performance-cores
8
# of Efficient-cores
4
Total Threads
20
Max Turbo Frequency
5.00 GHz
Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency*
5.00 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
4.90 GHz
Efficient-core Max Turbo Frequency
3.80 GHz
Performance-core Base Frequency
3.60 GHz
Efficient-core Base Frequency
2.70 GHz
Cache
25 MB Intel® Smart Cache
Total L2 Cache
12 MB
Processor Base Power
125 W
Maximum Turbo Power
190 W
Memory Specifications
Max Memory Size (dependent on memory type)
128 GB
Memory Types
Up to DDR5 4800 MT/s
Up to DDR4 3200 MT/s
Max # of Memory Channels
2
Max Memory Bandwidth
76.8 GB/s
Expansion Options
Direct Media Interface (DMI) Revision
4.0
Max # of DMI Lanes
8
Scalability
1S Only
PCI Express Revision
5.0 and 4.0
PCI Express Configurations*
Up to 1x16+4, 2x8+4
Max # of PCI Express Lanes
20
Package Specifications
Max CPU Configuration
1
Thermal Solution Specification
PCG 2020A
T JUNCTION
100¡ãC
Package Size
45.0 mm x 37.5 mm