 IJK » Accessories » Cooling » Fans » 140mm+ Fans » MFL-B4DN-15NPA-R1 New Products | ICT Business services | Newsletters | What's New |  Partners |  Vendors |  My Account  |  Cart Contents  |  Checkout
     IJK Information
   Specials  More...
Logitech 960-001587
 Low stock level
 Google Guide
Cooler Master MFL-B4DN-15NPA-R1
140mm Fan: MasterFan MF140 HALO - Black
140mm ARGB PWM, 650-1500 RPM, 6-30 dBA
MF140 Halo Dual Loop ARGB Fan
MASTERFAN
MF140 HALO
HALO OF LIGHT
Dual Loop Addressable RGB Lighting
Silent Cooling Technology
Hybrid Fan Blade Design
Wide Range of Compatibility
Smart Fan Sensor for Jam Protection
Product Photo
MASTERFAN MF140 HALO
RGB Logos
SILENT COOLING TECHNOLOGY
A mixture of noise reduction technology and sound absorbing material for a silent cooling solution.
HYBRID FAN BLADE DESIGN
SECURE CONNECTION
Includes Addressable RGB connector clips to ensure a secure connection.
SMART FAN SENSOR PROTECTION
The MF140 includes a Smart Fan Sensor for jam protection.
Sensor Jam Icon
MF140 Halo
Specifications
MODEL NUMBER
MFL-B4DN-15NPA-R1
FAN PROFILE
Addressable RGB
FAN SPEED
650-1500 RPM ¡À 10%
FAN AIRFLOW
55 CFM ¡À 10%
FAN AIR PRESSURE
1.17 mmH2O ¡À 10%
FAN NOISE LEVEL
6 - 30 dBA
FAN DIMENSIONS (L X W X H)
140 x 140 x 25 mm
FAN MTTF
160,000 Hours
FAN BEARING TYPE
Rifle Bearing
FAN POWER CONNECTOR
4-Pin (PWM)
FAN RATED VOLTAGE
12VDC
FAN RATED CURRENT
0.15A
FAN SAFETY CURRENT
0.4A
RGB CONNECTOR
3-Pin
RGB RATED VOLTAGE
5V DC
RGB RATED CURRENT
0.55A (0.80 Max)
FAN POWER CONSUMPTION
1.8W