 IJK » Accessories » Cooling » Fans » 40mm - 92mm Fans » NF-R8-REDUX-1200 New Products | ICT Business services | Newsletters | What's New |  Partners |  Vendors |  My Account  |  Cart Contents  |  Checkout
     IJK Information
   Specials  More...
 RAM Twist-Lock Suction Cup Mount with Universal X-Grip Cell/iPhone Cradle
RAM Mounts RAM-B-166-UN7U
 Low stock level
 Google Guide
Noctua NF-R8-REDUX-1200
80mm Fan: Noctua Redux R8 1200
80mm 3-Pin Fan, 1200 RPM, 9.1 dB(A)
Product Availability: Product not stocked. An order of this type generally takes 1-2 days
FAN Specification
Size
80x80x25 mm
Mounting hole spacing
71,5x71,5 mm
Cable length
40cm
Bearing
Rotational speed (+/- 10%)
1200 RPM
35,8 m³/h
Acoustical noise
9,1 dB(A)
Static pressure
0,67 mm H₂O
Input power (typical)
0,264 W
Input power (max.)
0,42 W
Input current (typical)
0,022 A
Max. input current
0,035 A
Operating voltage
12 V